Ako vybrať 3D tlačiareň?

3D tlačiarne na základe dát z vloženého digitálneho modelu tlačia trojrozmerné predmety z umelej hmoty. Ako materiál v závislosti na technológii tlače používajú polymérovú živicu alebo plasty ako ABS, PLA a PET. Komerčné 3D tlačiarne prinášajú do domácností možnosti aditívnej výroby, ktorá bola donedávna možná iba v strojárstve, zdravotníctve, špecializovaných pracoviskách a laboratóriách. Technológia 3D tlače sa rýchlo zdokonaľuje a trh sa plní dostupnými produktmi. Podľa akých parametrov 3D tlačiareň vyberať?

3D tlačiarne na základe dát z vloženého digitálneho modelu tlačia trojrozmerné predmety z umelej hmoty. Ako materiál v závislosti na technológii tlače používajú polymérovú živicu alebo plasty ako ABS, PLA a PET. Komerčné 3D tlačiarne prinášajú do domácností možnosti aditívnej výroby, ktorá bola donedávna možná iba v strojárstve, zdravotníctve, špecializovaných pracoviskách a laboratóriách. Technológia 3D tlače sa rýchlo zdokonaľuje a trh sa plní dostupnými produktmi. Podľa akých parametrov 3D tlačiareň vyberať?

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy tlačiarní

Samotný digitálny 3D model si v programoch typu CAD na počítači zvládne vytvoriť len málokto. Všetci ostatní sú potom odkázaní na voľne prístupné či spoplatnené knižnice už vytvorených modelov, ktoré sa síce neustále rozširujú, avšak určite nepokryjú všetko, čo by sa vám mohlo do domácnosti hodiť.

3D tlačiarne FDM (FFF)

FDM tlačiarne (Fused Deposition Modeling) alebo FFF tlačiarne (Fused Filament Fabrication) sú v hobby odvetví tým najrozšírenejším typom a sú tiež vhodné pre úplných začiatočníkov. Viacmateriálové tlačiarne dokážu zároveň tlačiť aj dočasné podpery prinášajúce konštruktérom obrovskú tvarovú slobodu. Možno ich nakoniec ľahko rozpustiť alebo odlomiť.

Tavia strunu termoplastu (tzv. filament) navinutého na cievke a v tenkých vrstvách ho tryskou postupne nanášajú na podložku. Tento princíp umožňuje široký výber materiálov. Najčastejšie sa jedná o strunu ABS alebo PLA plastu, pričom ich priemer je buď 1,75 mm alebo 3 mm. Typická šírka trysky (extrudera) je potom 0,4 mm a výška je 0,2 mm.

  • Vhodná pre začiatočníkov

  • Široká ponuka materiálov

  • Tlačí tiež dočasné podpery

  • Pomalšia tlač

  • Viditeľné vrstvy materiálu

3D tlačiarne FDM a FFF

3D tlačiarne SLA (DLP)

Typ 3D tlačiarne SLA zhmotňuje objekty tvrdením kvapaliny za pomoci ultrazvukového laserového lúča. Táto metóda sa nazýva stereolitografia (odtiaľ skratka SLA). Materiálom je najčastejšie polymérová živica.

Tento princíp 3D tlače je stále obľúbenejší a to najmä pre väčšiu presnosť, hladké povrchy a rýchlejší proces výroby. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena tlačiarne aj materiálu. Ponuka svetlocitlivých tekutých "UV resinov" sa neustále rozširuje a dostupné sú rôzne odtiene a priehľadnosti. Väčšina živíc sa potom vyznačuje ľahkým dodatočným opracovaním aj farbením.

  • Väčšia presnosť tvarov

  • Rýchlejší proces tlače

  • Vyššia cena (oproti FDM/FFF)

Podľa čoho vyberať

Veľkosť tlačového priestoru a podložky

Čím väčší je vnútorný priestor 3D tlačiarne, tým väčšie objekty môžete vytlačiť. Rozmery bývajú udávané v centimetroch alebo v palcoch, kedy X a Y sú rozmery podložky a Z je výška tlačového priestoru. Pokiaľ plánujete vyrábať rozmerné objekty, nesledujte len veľkosť tlačovej plochy, ale aj celkovú kvalitu, ktorá sa s pribúdajúcimi centimetrami zhoršuje. Všeobecne platí, že menšie výrobky z 3D tlače sú kvalitnejšie. Kvôli teplotným rozdielom môžu veľkoplošné tlačiarne svoje rozmerné výrobky deformovať.

Počet tlačových hláv (trysiek)

Základné 3D tlačiarne pre bežných spotrebiteľov majú iba jednu tlačovú hlavu. To je na bežné domáce použitie dostačujúce. Dostupné sú tiež 3D tlačiarne s viacerými hlavami – každá pre iný odtieň alebo náplň s inými fyzikálnymi vlastnosťami. Pokiaľ tlačíte technické súčiastky, na farbe obvykle príliš nezáleží, dôležitý je skôr materiál. Pri dekoračných predmetoch na farbe naopak záleží.

3D tlačiarne s viacerými hlavami bývajú spravidla drahšie. Alternatívou môže byť vytlačiť každú časť zvlášť a následne jednotlivé kusy zlepiť.

Priemer a materiál tlačových strún

Najčastejšie používané materiály pri 3D tlači sú struny PLA, ABS a PET. Nazývajú sa filamenty a líšia sa svojou pevnosťou, ohybnosťou, odolnosťou a ekologickou odbúrateľnosťou. Rozdiely sú tiež v teplote, ktorá musí byť pri tlači na ich tavenie vyvinutá. Tieto materiály by mali podporovať všetky 3D tlačiarne, pre istotu však kompatibilitu skontrolujte.

Tlačové struny

Špecifikácia 3D tlače

Súradnicový systém

3D tlačiarne využívajú štyri rôzne systémy, ktoré ovplyvňujú pohyb hlavy a podložky tlačiarne. Navzájom sa líšia princípom fungovania, ale aj efektivitou:

  • Kartézsky – najpoužívanejšie, osi X, Y, Z, hlava sa pohybuje vertikálne a podložka horizontálne, vhodné pre tlač menších modelov.

  • Delta – osi X, Y, Z, tryska zavesená na 3 ramená, vhodné pre tlač úzkych a vysokých objektov, vyššia rýchlosť, vyššia cena.

  • Polar – dve osi pre pohyb hlavy a podložky, ľahké zostavenie, ťažké ovládanie, vhodné pre vázovité tvary.

  • Scara – dve robotické alebo jedno kĺbové rameno ovládajúce extruder, ľahké zostavenie, značný potenciál do budúcnosti, vysoká cena.

Rýchlosť tlače

Čím tenšie vrstvy tlačiareň nanáša, tým viac pohybov musí hlava vykonať. Priamou úmerou ku kvalite a rozmerom tak narastá čas nutný na zhotovenie výtlačku. Rýchlosť tlače je u 3D tlačiarní udávaná v milimetroch za sekundu, pričom najrýchlejšie FMD dokážu vyprodukovať okolo 200 mm/s. Aj polovičnú hodnotu 100 mm/s však možno považovať za úplne dostačujúcu.

Ide však o maximum a pravdepodobne budete chcieť tlačiť pomalšie, pretože s vyššou rýchlosťou tlače klesá jeho kvalita. Tlač väčšieho objektu vo vysokej kvalite môže trvať pokojne aj celý deň.

Modely z 3D tlačiarne

Kvalita tlače

Ak u 3D tlačiarní hovoríme o kvalite tlače, sledujeme predovšetkým parameter hrúbky vrstvy. Tu platí, že čím sú vrstvy tenšie, tým menej sú na výslednom výtlačku viditeľné ryhy. Ľudský mozog je schopný rozoznať vrstvy s výškou do 0,05 mm. Menšie hodnoty vníma už ako hladkú plochu. Veľký vplyv na kvalitu, manuálnu aj tepelnú odolnosť a životnosť výsledného výrobku má aj materiál. Pri každej 3D tlači je potrebné dopredu premyslieť, ako bude výsledok využívaný a podľa toho materiál zvoliť. U tlačiarní s kartézskym pohonom je kvalita závislá aj od presnosti daného motora.

Najčastejšie otázky